Tokyo Olympics medal predictions in every event (associated press)

Tokyo Olympics medal predictions in every event (associated press)

Let’s see how many of these Associated Press Tokyo Olympics medal predictions come true. I looked through the Track and Field Predictions and had a bit of a laugh.

TOKYO (AP) — Olympic medal predictions by AP beat writers:

 

TRACK AND FIELD

100 meters

Men

Gold: Trayvon Bromell, United States

Silver: Andre De Grasse, Canada

Bronze: Ronnie Baker, United States

Women

Gold: Shelly-Ann Fraser-Pryce, Jamaica

Silver: Elaine Thompson-Herah, Jamaica

Bronze: Dina Asher-Smith, Britain

200 meters

Men

Gold: Noah Lyles, United States

Silver: Andre De Grasse, Canada

Bronze: Kenny Bednarek, United States

Women

Gold: Shelly-Ann Fraser-Pryce, Jamaica

Silver: Gabrielle Thomas, United States

Bronze: Shaunae Miller-Uibo, Bahamas

400 meters

Men

Gold: Michael Norman, United States

Silver: Steven Gardiner, Bahamas

Bronze: Wayde van Niekerk, South Africa

Women

Gold: Stephenie Ann McPherson, Jamaica

Silver: Shericka Jackson, Jamaica

Bronze: Allyson Felix, United States

800 meters

Men

Gold: Nigel Amos, Botswana

Silver: Ferguson Cheruiyot Rotich, Kenya

Bronze: Clayton Murphy, United States

Women

Gold: Natoya Goule, Jamaica

Silver: Rose Mary Almanza, Cuba

Bronze: Athing Mu, United States

1,500 meters

Men

Gold: Timothy Cheruiyot, Kenya

Silver: Jakob Ingebrigtsen, Norway

Bronze: Olli Hoare, Australia

Women

Gold: Faith Kipyegon, Kenya

Silver: Sifan Hassan, Netherlands

Bronze: Laura Muir, Britain

5,000 meters

Men

Gold: Joshua Cheptegei, Uganda

Silver: Getnet Wale, Ethiopia

Bronze: Mohamed Katir, Spain

Women

Gold: Hellen Obiri, Kenya

Silver: Sifan Hassan Netherlands

Bronze: Gudaf Tsegay, Ethiopia

10,000 meters

Men

Gold: Jacob Kiplimo, Uganda

Silver: Selemon Barega, Ethiopia

Bronze: Yomif Kejelcha, Ethiopia

Women

Gold: Sifan Hassan, Netherlands

Silver: Letesenbet Gidey, Ethiopia

Bronze: Hellen Obiri, Kenya

110 meters hurdles (Men)

Gold: Grant Holloway, United States

Silver: Shunsuke Izumiya, Japan

Bronze: Devon Allen, United States

100 meters hurdles (Women)

Gold: Kendra Harrison, United States

Silver: Danielle Williams, Jamaica

Bronze: Jasmine Camacho-Quinn, Puerto Rico

400 meters hurdles

Men

Gold: Karsten Warholm, Norway

Silver: Rai Benjamin, United States

Bronze: Alison Dos Santos, Brazil

Women

Gold: Sydney McLaughlin, United States

Silver: Dalilah Muhammad, United States

Bronze: Femke Bol, Netherlands

3,000-meter steeplechase

Men

Gold: Abraham Kibiwot, Kenya

Silver: Soufiane El Bakkali, Morocco

Bronze: Bikila Takele, Ethiopia

Women

Gold: Hyvin Kiyeng, Kenya

Silver: Beatrice Chepkoech, Kenya

Bronze: Emma Coburn, United States

High jump

Men

Gold: Maksim Nedasekau, Belarus

Silver: Ilya Ivanyuk, ROC

Bronze: JuVaughn Harrison, United States

Women

Gold: Yaroslava Mahuchikh, Ukraine

Silver: Mariya Lasitskene, ROC

Bronze: Vashti Cunningham, United States

Pole vault

Men

Gold: Armand Duplantis, Sweden

Silver: Sam Kendricks, United States

Bronze: Renaud Lavillenie, France

Women

Gold: Anzhelika Sidorova, ROC

Silver: Katie Nageotte, United States

Bronze: Katerina Stefanidi, Greece

Long jump

Men

Gold: JuVaughn Harrison, United States

Silver: Juan Miguel Echevarria, Cuba

Bronze: Miltiadis Tentoglou, Greece

Women

Gold: Malaika Mihambo, Germany

Silver: Maryna Bekh-Romanchuk, Ukraine

Bronze: Brittney Reese, United States

Triple jump

Men

Gold: Will Claye, United States

Silver: Hugues Fabrice Zango, Burkina Faso

Bronze: Pedro Pichardo, Portugal

Women

Gold: Yulimar Rojas, Venezuela

Silver: Shanieka Ricketts, Jamaica

Bronze: Liadagmis Povea, Cuba

Shot put

Men

Gold: Ryan Crouser, United States

Silver: Joe Kovacs, United States

Bronze: Tomas Walsh, New Zealand

Women

Gold: Gong Lijiao, China

Silver: Jessica Ramsey, United States

Bronze: Valerie Adams, New Zealand

Discus

Men

Gold: Daniel Stahl, Sweden

Silver: Kristjan Ceh, Slovenia

Bronze: Simon Pettersson, Sweden

Women

Gold: Yaime Perez, Cuba

Silver: Valarie Allman, United States

Bronze: Sandra Perkovic, Croatia

Hammer

Men

Gold: Pawel Fajdek, Poland

Silver: Wojciech Nowicki, Poland

Bronze: Bence Halasz, Hungary

Women

Gold: DeAnna Price, United States

Silver: Anita Włodarczyk, Poland

Bronze: Malwina Kopron, Poland

Javelin

Men

Gold: Johannes Vetter, Germany

Silver: Marcin Krukowski, Poland

Bronze: Magnus Kirt, Estonia

Women

Gold: Christin Hussong, Germany

Silver: Maria Andrejczyk, Poland

Bronze: Lyu Huihui, China

Marathon

Men

Gold: Eliud Kipchoge, Kenya

Silver: Shura Kitata, Ethiopia

Bronze: Suguru Osako, Japan

Women

Gold: Brigid Kosgei, Kenya

Silver: Lonah Chemtai Salpeter, Israel

Bronze: Mizuki Matsuda, Japan

Decathlon (Men)

Gold: Damian Warner, Canada

Silver: Kevin Mayer, France

Silver: Maicel Uibo, Estonia

Heptathlon (Women)

Gold: Nafissatou Thiam, Belgium

Silver: Verena Mayr, Austria

Bronze: Katarina Johnson-Thompson, Britain

4×100 relay

Men

Gold: United States

Silver: Britain

Bronze: Jamaica

Women

Gold: Jamaica

Silver: United States

Bronze: Britain

4×400 relay

Men

Gold: United States

Silver: Trinidad and Tobago

Bronze: Botswana

Women

Gold: United States

Silver: Jamaica

Bronze: Poland

4×400 mixed relay

Gold: United States

Silver: Jamaica

Bronze: Bahrain

20-kilometer race walk

Men

Gold: Kaihua Wang, China

Silver: Toshikazu Yamanishi, Japan

Bronze: Perseus Karlstrom, Sweden

Women

Gold: Liu Hong, China

Silver: Yang Jiayu, China

Bronze: Qieyang Shijie, China

50-kilometer race walk (Men)

Gold: Yusuke Suzuki, Japan

Silver: Masatora Kawano, Japan

Bronze: Joao Vieira, Portugal

Full Predictions of Associated Press Here

 

PLEASE SHARE THIS ARTICLE

LIKE OUR NEW FACEBOOK PAGE

Wordpress content guard powered by JaspreetChahal.org