2021 Duval County Challenge : American Track League Full Results

2021 Duval County Challenge : American Track League Full Results

Women 100 meter Hurdles

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT

Men 400 meter Dash

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Javon Francis Jamaica 45.84 1
2 Quintaveon Poole USA 45.87 1
3 Myles Pringle USA 46.11 1
4 Asa Guevara Trinidad 46.53 1
5 Brian Faust USA 46.70 1
6 Kinard Rolle Bahamas 47.64 1
7 Va-Sheku Sheriff Sierea Leone 50.35 1

Women 400 meter Dash

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 NaAsha Robinson USA 52.15 1
2 Jordan Lavender USA 52.39 1
3 Kendall Baisden USA 52.59 1
4 Courtney Okolo USA 52.94 1
5 Maddy Price Canada 53.56 1
6 Pariis Garcia Puerto Rico 54.39 1
7 Asha Ruth USA 55.64 1

Men 100 meter Dash

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT

Women 100 meter Dash

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Barbara Pierre USA 11.42 1
2 Gabby Farquharson USA 11.46 1
3 Tina Martin USA 11.56 1
4 Whitney Rowe Canada 11.64 1
5 Semoy Hackett TRI 11.76 1
6 Reyare Thomas Trinidad 11.89 1
7 Tayla Carter Bahamas 12.09 1

Women 400-meter Hurdles

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Shamier Little USA 53.12 1
2 Ronda Whyte Jamaica 54.33 1
3 Shiann Salmon Jamaica 54.97 1
4 Sage Watson Canada 55.47 1
5 Nnenya Hailey USA 55.73 1
6 Gianna Woodruff Panama 56.68 1
7 Leah Nugent USA 58.22 1
8 Kiah Seymour USA 1:00.22 1
9 Zuriel Reed USA 1:04.79 1

Men 400 meter Hurdles

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Eric Cray Phillipines 50.40 1
2 Rilwan Alowonle Nigeria 50.98 1
3 Jordin Andrade Cape Verde 51.72 1
4 Kemarlo Eldermire Jamaica 52.39 1
5 David-Marquise Patrick USA 53.92 1

Men 400 meter Hurdles

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Quincy Hall USA 49.04 1
2 Amere Lattin USA 49.34 1
3 Andre Clarke Jamaica 49.48 1
4 CJ Allen USA 49.75 1
5 Aldrich Bailey USA 50.39 1
6 TJ Holmes USA 51.22 1

Men 100 meter Dash

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Ronnie Baker USA 9.99 1
2 Yohan Blake Jamaica 10.09 1
3 Marvin Bracy-William USA 10.11 1
4 Chris Belcher USA 10.11 1
5 Devin Quinn USA 10.19 1
6 Chris Royster USA 10.20 1
7 Andrew Hudson USA 10.29 1
8 Bismark Boateng Canada 10.44 1

Prelims

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Ronnie Baker USA 9.91 2
2 Andre De Grasse Canada 9.92 1
3 Marvin Bracy-William USA 10.01 2
4 Yohan Blake Jamaica 10.05 1
5 Chris Royster USA 10.06 2
6 Chris Belcher USA 10.08 2
7 Andrew Hudson USA 10.12 1
8 Devin Quinn USA 10.14 2
9 Bryce Robinson USA 10.19 2
10 Bismark Boateng Canada 10.23 2
11 Hakim Sani Brown Japan 10.25 1
12 Rodney Rowe USA 10.27 2
13 Jason Rogers St. Kitts 10.28 1
14 Cordero Gray USA 10.33 1
15 Michael Stephens Jamaica 10.38 1
16 Joshua Washington USA 10.40 1
17 Marlo Burke Barbadoes 10.48 1

Women 100 meter Dash

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Brianna Williams Jamaica 10.98 1
2 Mikiah Brisco USA 11.09 1
3 Dezerea Bryant USA 11.14 1
4 Kayla White USA 11.18 1
5 Tianna Bartoletta USA 11.19 1
6 Daryll Neita GBR 11.21 1
7 TyNia Gaither USA 11.39 1
8 English Gardner USA 11.41 1

Prelims

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Gabby Thomas USA 10.94 1
2 Brianna Williams Jamaica 10.97 1
3 English Gardner USA 11.10 1
4 Mikiah Brisco USA 11.11 1
5 Kayla White USA 11.15 1
6 Dezerea Bryant USA 11.20 2
7 Daryll Neita GBR 11.23 2
8 Tianna Bartoletta USA 11.27 2
9 TyNia Gaither USA 11.29 1
10 Brittany Brown USA 11.31 2
11 Shannon Ray USA 11.32 1
12 Veronica Campbell-Brown Jamaica 11.33 2
13 Christania Williams Jamaica 11.38 1
14 Morolake Akinosun USA 11.39 2
15 Kristina Knott Phillipines 11.50 2
16 Ashley Henderson USA 11.52 1
17 Shania Collins USA 11.57 2

Men 110 meter Hurdles

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Grant Holloway USA 13.10 1
2 Devon Allen USA 13.22 1
3 Daniel Roberts USA 13.23 1
4 Michael Dickson USA 13.31 1
5 Orlando Bennett Jamaica 13.47 1
6 Ruebin Walters Trinidad 13.50 1
7 Isaiah Moore USA 13.56 1

Prelims

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Grant Holloway USA 13.15 2
2 Omar McLeod Jamaica 13.16 1
3 Devon Allen USA 13.23 1
4 Michael Dickson USA 13.41 1
5 Daniel Roberts USA 13.41 2
6 Aaron Mallet USA 13.46 1
7 Ruebin Walters Trinidad 13.53 2
8 Orlando Bennett Jamaica 13.56 2
9 Isaiah Moore USA 13.59 2
10 Valdo Szucs Hungary 13.61 1
11 Andrew Riley Jamaica 13.69 2
12 Wellington Zaza Liberia 13.69 2
13 Nicholis Anderson USA 13.87 1
14 Jack Flood USA 14.15 1
15 Trey Holloway USA 14.25 1
16 Matt Prescott USA 14.62 2

Women 100 meter Hurdles

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Brittany Anderson Jamaica 12.59 1
2 Christina Clemons USA 12.64 1
3 Danielle Williams Jamaica 12.65 1
4 Cindy Sember GBR 12.76 1
5 Gabbi Cunningham USA 12.77 1
6 Tiffany Porter GBR 12.79 1
7 Payton Chadwick USA 12.80 1
8 Queen Clay-Harrison USA 13.05 1

Prelims

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Jasmine Camacho-Quinn Puerto Rico 12.50 2
2 Brittany Anderson Jamaica 12.58 2
3 Christina Clemons USA 12.59 1
4 Danielle Williams Jamaica 12.66 1
5 Cindy Sember GBR 12.75 1
6 Gabbi Cunningham USA 12.76 2
7 Tiffany Porter GBR 12.85 2
8 Payton Chadwick USA 12.94 2
9 Queen Clay-Harrison USA 12.96 2
10 Isabelle Pedersen Norway 13.06 2
11 Evonne Britton USA 13.09 1
12 Amber Hughes USA 13.11 1
13 Dior Hall USA 13.31 2
14 Dawn Harper-Nelson USA 13.56 1
15 Brandee Johnson USA 13.84 1
16 Fabiana Moraes Brazil 13.90 2

Men 400 meter Dash

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Michael Cherry USA 44.74 1
2 Justin Robinson USA 45.00 1
3 Deon Lendore TRI 45.16 1
4 Christopher Taylor Jamaica 45.75 1
5 Will Londan USA 46.04 1
6 Nathan Strother USA 46.14 1
7 Valenta Mendoza Mexico 46.24 1
8 Chidi Okezie Nigeria 47.11 1
9 Hunter Woodhall USA 48.36 1

Women 400 meter Dash

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Allyson Felix USA 50.66 1
2 Wadeline Jonathas USA 51.00 1
3 Gabrielle Thomas USA 51.15 1
4 Maggie Barrie SLE 51.64 1
5 Natasha Hastings USA 51.66 1
6 Jessica Beard USA 51.82 1
7 Jodie Williams GBR 52.01 1

Women 400 meter Hurdles

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Daiilah Muhammad USA 55.01 1
2 Cassandra Tate USA 56.34 1
3 Deonca Bookman USA 56.38 1
4 Yanique Haye-Smith TKS 56.77 1
5 Sparkle Mcknight USA 56.82 1
6 Grace Claxton Puerto Rico 57.73 1
7 Gabby Scott Puerto Rico 57.76 1
8 Kaila Barber USA 58.41 1
9 Tia-Adana Belle Barbadoes 58.43 1

Men 200 meter Dash

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Erriyon Knighton USA 20.11 1
2 Trayvon Bromell USA 20.20 1
3 Zharnel Hughes GBR 20.30 1
4 Brandon Carnes USA 20.61 1
5 Adam Gemili GBR 20.69 1
6 Brendon Rodney Canada 20.78 1
7 Jahnoy Thompson Jamaica 21.25 1

Women 200 meter Dash

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Brittany Brown USA 22.43 1
2 Dezerea Bryant USA 22.47 1
3 Kyra Jefferson USA 22.63 1
4 Jodie Williams GBR 22.88 1
5 TyNia Gaither USA 22.93 1
6 Morolake Akinosun USA 23.11 1
7 Maddy Price Canada 23.88 1
8 Tina Martin USA 24.07 1

Men 110-meter Hurdles

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Valdo Szucs Hungary 13.54 1
2 Wellington Zaza Liberia 13.65 1
3 Andrew Riley Jamaica 13.69 1
4 Nicholis Anderson USA 13.80 1
5 Trey Holloway USA 13.93 1
6 Jack Flood USA 14.27 1
7 Matt Prescott USA 14.51 1

Women 100 meter Hurdles

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Jasmine Camacho-Quinn Puerto Rico 12.80 1
2 Isabelle Pedersen Norway 13.03 1
3 Evonne Britton USA 13.07 1
4 Dawn Harper-Nelson USA 13.15 1
5 Fabiana Moraes Brazil 13.35 1
6 Brandee Johnson USA 14.25 1

Men 100 meter Dash

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Senoj Givans Jamaica 10.26 1
2 Jason Rogers St. Kitts 10.29 1
3 Charles Silmon USA 10.40 1
4 Joshua Washington USA 10.53 1
5 Michael Stephens Jamaica 13.69 1

Women 100 meter Dash

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Shannon Ray USA 11.48 1
2 Barbara Pierre USA 11.51 1
3 Semoy Hackett TRI 11.93 1

Men 200 meter Dash

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT

Women 200 meter Dash

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Candace Hill USA 22.80 1
2 Shania Collins USA 23.20 1
3 Ashley Henderson USA 23.39 1
4 Gabby Farquharson USA 23.57 1
5 NaAsha Robinson USA 23.61 1
6 Gabby Scott Puerto Rico 23.87 1
7 Samantha Dirks Belize 23.91 1

Women Pole Vault

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Marissa Kalsey USA 4.40m 1
2 Chloe Cunliffe Canada 4.30m 1
3 Jill Marols USA 4.20m 1
4 Natalle Uy Phillipines 4.20m 1

Men Shot Put

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Payton Otterdahl USA 21.34m 1
2 Josh Awotunde Nigeria 21.08m 1
3 Nick Ponzio USA 20.92m 1
4 O’Dayne Richards Jamaica 19.70m 1
5 Jack Flood USA 13.52m 1

Women 400 meter Dash

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Ashley Kelly BVI 54.86 1
2 Samantha Dirks Belize 55.01 1
3 Carline Muir Canada 55.48 1
4 Reina Ryan Puerto Rico 57.68 1

Men 100 meter Dash

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Andre Ewers Jamaica 10.22 1
2 Senoj Givans Jamaica 10.25 1
3 Divine Oduduru Nigeria 10.39 1
4 Jaron Flournoy USA 10.47 1

Men 100 meter Dash

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Benjamin Williams Canada 10.40 1
2 Charles Silmon USA 10.44 1

Men 200 meter Dash

Finals

PLACE NAME GRADE TEAM MARK HEAT
1 Andrew Hudson USA 20.38 1
2 Jaron Flournoy USA 20.73 1
3 Asa Guevara Trinidad 20.82 1
4 Brian Faust USA 21.00 1
5 Jon Okoye Nigeria 21.46 1

Wordpress content guard powered by JaspreetChahal.org