Share with Friends

Jennifer Suhr


 

No easy answer in the debate that’s become too toxic to have

Picture this: you’re the parent of a sporting prodigy, a teenage girl who seems destined for global success. Her whole life, she has worked with obsessive dedication, placing sport above academic or professional pursuits to chase her ultimate dream: Olympic gold.

When she gets there, she lines up beside a cluster of athletes with differences of sexual development (DSD), who, in a strictly biological sense, are part-male. Some were born with internal testes which, when they hit puberty, flooded their system with testosterone, giving a boost in muscular development that is unavailable to more than 99% of their female peers.

The only athletes to run faster than these women are widely accepted to be dopers, meaning your daughter’s only hope of winning is to artificially boost her testosterone levels with anabolic steroids. Otherwise, she can train as hard as she wants, but she’ll never win. It won’t even be close.

READ FULL ARTICLE HERE


Edward Osei-Nketia chasing an All Blacks jersey and father Gus Nketia’s 100m record

Edward-Nketia
Edward Nketia and his father/coach Gus.

The son of New Zealand’s fastest man has come home to break his father’s 100m record — and to chase his All Blacks dream. Phillip Rollo reports.

Speed runs in Edward Osei-Nketia‘s family.

His father, Ghanaian-born Gus Nketia, broke the New Zealand 100m record after posting a blistering time of 10.11 seconds at the 1994 Commonwealth Games.

But, after smashing his own personal best by running 10.30 seconds last month in a time that easily makes him the fastest schoolboy the country has ever seen, 17-year-old Osei-Nketia appears on track to better his dad’s record in the not-too-distant future.

Full Article Here


TRANSGENDERS EASILY FINISH 1ST, 2ND AT CONNECTICUT GIRLS INDOOR TRACK CHAMPIONSHIPS (VIDEO)

Andraya Yearwood, a 17-year-old junior at Cromwell High School, is one of two transgender high school sprinters in Connecticut, transitioning to female and competing at a high level in track and field.

Yearwood came in at second in the 55-meter dash at the state open indoor track championships. The winner, Terry Miller of Bloomfield High, is the other transgender who set a meet record of 6.95 seconds.

The third-place competitor, who is not transgender, finished in 7.23 seconds.

READ FULL ARTICLE HERE


Husband of top Commonwealth Games athlete’s sold performance drugs: Panel

In a recent order, the Anti-Doping Appeal Panel blacklisted the unidentified athlete’s husband, Puneet, and another drug supplier, Sunny Malik, based on the findings of several anti-drug government agencies.

The World Anti-doping Agency (WADA) added Meldonium to its prohibited list on January 1, 2016. (Representational)

The husband of a Commonwealth Games athlete has been blacklisted by an anti-doping panel for allegedly supplying Meldonium – a banned substance that improves endurance – to the country’s top decathlete, 25-year-old Jagtar Singh.

Also Read: Top youth athletes among 41 who fail age verification test

The panel’s order was based on information provided by Jagtar, who was a member of the Indian team for the Asian Athletics Championships in 2017 before his name was withdrawn after he tested positive for Meldonium. The banned substance gained notoriety worldwide three years ago in the dope case involving tennis star Maria Sharapova.

“In view of the information disclosed by the athlete, we also direct NADA to blacklist and prohibit the entry of Mr Puneet and Mr .Sunny Malik in Jawaharlal Nehru Stadium, New Delhi and any other stadium/facility where national or international sporting activity takes place,” stated the order by the panel, headed by senior advocate of the Supreme Court Vibha Datta Makhija.


IOC suspends India from hosting events for declining visas to Pakistani athletes

22 February 2019 11:03 am

he International Olympic Committee (IOC) has suspended all Indian applications to host future events and urged international sports federations not to stage competitions in the country after two Pakistanis were denied visas to compete in New Delhi, Reuters said.

The denial of entry visas for two shooters due to take part in a World Cup event in New Delhi this weekend followed last week’s attack by a Pakistan-based militant group in the disputed region of Kashmir, which killed at least 40 paramilitary police.

India has accused its neighbor of not doing enough to control the militant groups responsible for the Kashmir attacks. Pakistan has denied any involvement.

The IOC said the refusal of visas for competitors went against the principles of the Olympic charter relating to discrimination and political interference from the host country.

Full Article Here


2019 Asian Championships April 19-24 Doha, Qatar. 4 South American Nations and Oceania including Mighty Australia Invited CRIKEY!

As Per Wikipedia.

There have been talks for years of Australia and Oceania nations joining the Asian Championships. Australia is already part of FIFA Soccer qualifying in the Asian sector. The organizers have also invited four South American countries to compete as they want the Asian Champs in Doha. To serve as the dress rehearsal for the World Champs which will also be held in Doha. Doha is in a unique position with its Multi-Billion dollar sports complex and facilities of hosting both the Asian and World Champs in the same year. Also interesting to note is North Korea and Unified Korea are separate teams. 

As per the website, the actual competition dates will be April 21-24

 

Asia

Afghanistan Bangladesh Bahrain Bhutan Cambodia China Chinese Taipei Hong Kong India Indonesia Iran Iraq Japan Jordan Kazakhstan Kuwait Kyrgyzstan Lebanon Macau Malaysia Maldives Mongolia Myanmar Nepal North Korea Oman Pakistan Philippines Qatar Saudi Arabia Singapore South Korea Sri Lanka Syria Tajikistan Unified Korea Thailand Timor-Leste United Arab Emirates Uzbekistan Vietnam Yemen

 

Oceania

Australia (58) New Zealand (35) Guam American Samoa Fiji Samoa Tonga Cook Islands Papua New Guinea Northern Mariana Islands Micronesia Solomon Islands

 

Guest Nations

Mexico Peru Colombia Chile

 

Articles:

http://indianathletics.in/article/asian-athletics-championships-be-held-april-2019

 


2019 ACT Champs Australia Report Selected Results

Mens 200m

Event 5044  Men 20-99 200 Metre Sprint Open 11
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals                                                               
  1 Hartmann, Alex            26 Athletics Qu             20.68   1.7
  2 Asim, Abdoulie            27 Athletics Nsw            20.92   1.7
  3 Johns, Will               25 Athletics Victoria       20.94   1.7
  4 Shelley, Jordan           21 Woden Athlet             21.01   1.7
  5 Kamara, Ismail Dudu       22 Athletics Nsw            21.09   1.7
  6 Bate, Nicholas            24 Athletics Nsw            21.28   1.7
  7 Goodwin, Murray           32 Athletics Qu             21.34   1.7
 -- Williams, Trae            22 Athletics Qu                DQ   1.7

Women’s 200m

Event 5041  Women 20-99 200 Metre Sprint Open 11
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
Finals                                                                  
  1 Hobbs, Zoe                22 Internationa             23.19   1.8  1
  2 Owusu, Nana               20 Athletics Victoria       23.28   1.8  1
  3 Beecher, Jacinta          21 Athletics Qu             23.34   1.8  1
  4 Wells, Lauren             31 North Canber             23.47   1.8  1
  5 Rubie, Anneliese          27 Athletics Nsw            23.50   1.8  1
  6 Bing, Portia              26 Internationa             23.57   1.8  1
  7 Pasternatsky, Larissa     28 Athletics Nsw            23.77   1.8  1
  8 Eaton, Olivia             21 Athletics Qu             23.86   1.8  1
  9 Beer, Ellie               16 Athletics Qu             23.95   1.8  2
 10 Power, Stephanie          26 Athletics Nsw            24.11   1.8  2
 11 Blackburn, Angeline       30 South Canber             24.15   1.8  2
 12 Edwards, Kristie          19 Athletics Nsw            24.22   1.8  2
 13 Hulls, Georgia            20 Internationa             24.38   1.8  2
 14 Cowie, Genevieve          24 Athletics Nsw            24.39   1.8  2
 15 Bayes, Lily               20 Athletics Victoria       25.22   1.8  2

Men’s 100m

FINALS

Jack Hale emerged the fastest man in the meet with a legit 10.25. Ahead of National Champion Trae Williams.  Zach Holdsworth was a surprise 3rd, just holding off Anas Abu-Ganaba by Milliseconds.  National 200 Champion Alex Hartmann wound up 6th.

 

Event 3025  Men 20-99 100 Metre Sprint Open 11
========================================================================
    Comp#  Name                 Age Team                Finals  Wind H#
========================================================================
Finals                                                                  
  1 #346 Hale, Jack           21 Athletics Victoria       10.25   1.4  1
  2 #762 Williams, Trae       22 Athletics Qu             10.30   1.4  1
  3 #387 Holdsworth, Zach     22 Athletics Nsw            10.40   1.4  1
  4 #102 Abu-Ganaba, Anas     23 Athletics Nsw           J10.40   1.4  1
  5 #263 Despard, Jacob       23 Athletics Victoria       10.43   1.4  1
  6 #363 Hartmann, Alex       26 Athletics Qu             10.44   1.4  1
  7 #405 Ius, Christopher     19 Athletics Nsw            10.61   2.1  2
  8 #433 Kamara, Ismail Dudu  22 Athletics Nsw            10.62   2.1  2
  8 #639 Romanin, Michael     23 Athletics Victoria       10.62   1.4  1
 10 #130 Asim, Abdoulie       27 Athletics Nsw            10.63   2.1  2
 11 #588 Penny, Jake          23 Athletics Victoria       10.65   2.1  2
 12 #295 Finegan, Gary        34 Athletics Qu             10.66   2.1  2
 13 #18 Agnew, Tom            20 Woden Athlet             10.67   2.1  2
 14 #356 Hansford, Michael    22 Athletics Victoria       10.71   2.1  2
 15 #152 Bate, Nicholas       24 Athletics Nsw            10.72   1.4  1
 16 #756 Whitehead, Hugo      20 Athletics Nsw            10.76   2.1  2
 17 #407 Jakeman, John        35 Internationa             11.13   2.1  2
 -- #680 Shelley, Jordan      21 Woden Athlet                DQ   1.4  1

HEATS

36 Men under 11.00 at the ACT State Champs in Canberra best field ever. Can you imagine having a +7.2 tailwind? 18 qualified through to two 9 lane A and B Finals. Interestingly there was 9 heats and only the top 2 made it through. It may have been better to do Top 16 times as athletes in slower heats made it through.

Not surprisingly Jack Hale who won the Grand Prix at Canberra the other week continued with his fine winning form a few weeks ago having won 10.23 over 17-year-old Eddie Nketia (who is competing in New Zealand this week at Porritt). Trae Williams the 2018 National Champion qualified second fastest with 10.24. Australian 200 Champion Alex Hartmann 10.28w.

Some of these guys arent young aswell. Gary Finegan who is half Vietnamese 34 10.39 albeit +7.2 that’s the fastest he has ever run in his life under any conditions. His 100 PB is 10.58 and 10.54 windy done in the states.
New Zealand’s 100 and 200m Champion Joseph Millar ran 10.64 but finished 23rd not able to make the tough top 18.
 
38-year-old Josh Ross didn’t show to the meet but was on the initial start list that had nearly 100 athletes.
IS Athletics Track - Site License                  9/02/2019 - 2:51 PM
        2018-19 AACT T&F Championships - 8/02/2019 to 10/02/2019        
                          AIS Athletics Field                           
 
Event 3005  Men 20-99 100 Metre Sprint Open 11
========================================================================
    Comp#  Name                 Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries                                                           
  1 #  346 Hale, Jack         21 Athletics Victoria       10.18Q  2.5  2
  2 #  762 Williams, Trae     22 Athletics Qu             10.24Q  4.5  1
  3 #  363 Hartmann, Alex     26 Athletics Qu             10.28Q  7.2  4
  4 #  263 Despard, Jacob     23 Athletics Victoria       10.29Q  4.8  7
  4 #  387 Holdsworth, Zach   22 Athletics Nsw            10.29Q  4.8  3
  6 #  680 Shelley, Jordan    21 Woden Athlet             10.32Q  3.7  6
  7 #  639 Romanin, Michael   23 Athletics Victoria       10.45Q  4.7  5
  8 #  152 Bate, Nicholas     24 Athletics Nsw            10.69Q  1.0  8
  9 #  102 Abu-Ganaba, Anas   23 Athletics Nsw            10.37Q  4.8  3
 10 #  433 Kamara, Ismail Du  22 Athletics Nsw            10.38Q  4.5  1
 11 #  295 Finegan, Gary      34 Athletics Qu             10.39Q  7.2  4
 12 #  588 Penny, Jake        23 Athletics Victoria       10.49Q  3.7  6
 13 #  130 Asim, Abdoulie     27 Athletics Nsw            10.50Q  2.5  2
 14 #  756 Whitehead, Hugo    20 Athletics Nsw            10.62Q  4.7  5
 15 #   18 Agnew, Tom         20 Woden Athlet             10.70Q  1.0  8
 16 #  407 Jakeman, John      35 Internationa             10.85Q  4.8  7
 17 #  405 Ius, Christopher   19 Athletics Nsw            10.47q  4.8  3
 18 #  356 Hansford, Michael  22 Athletics Victoria       10.51q  3.7  6
 19 #  669 Sesar, Jacob       20 Athletics Victoria       10.54   7.2  4
 19 #  133 Azzopardi, Joshua  20 Athletics Nsw            10.54   3.7  6
 21 #  763 Williams, Vivian   23 Ginninderra              10.58   4.8  3
 22 #  302 Flottmann, Jonty   22 Athletics Qu             10.62   2.5  2
 23 #  520 Millar, Joseph     27 Internationa             10.64   4.7  5
 24 #  409 James, Michael     26 Athletics Victoria       10.66   7.2  4
 25 #  204 Cavanagh, Justin   24 Athletics Qu             10.67   4.5  1
 26 #  314 Fullerton, Harry   21 Athletics Nsw            10.69   2.5  2
 27 #  259 Debernardi, Aidan  30 Athletics Victoria       10.71   4.7  5
 28 #  624 Rassool, Kevin     27 Athletics Victoria       10.74   1.0  8
 28 #  744 Vuong, Kenneth     29 Athletics Nsw            10.74   3.7  6
 30 #  233 Cooper, Ryan       20 Athletics Tasmania       10.76   4.8  3
 31 #  579 Parry, Lachlan     28 Athletics Nsw            10.86   4.7  5
 32 #  690 Song, Neil Yuhao   22 Athletics Nsw            10.93   3.7  6
 33 #  266 Devery, Christoph  23 Athletics Nsw            10.95   4.8  7
 34 #  544 Ndlovu, Ashlyn     21 Athletics Nsw            10.97   4.8  7
 35 #   20 Farlow, Adam       36 Woden Athlet             10.98   2.5  2
 36 #  549 Nolan, Daniel      26 Athletics Nsw            10.99   4.5  1

Event 3007  Men 18-19 100 Metre Sprint Under 20 11
========================================================================
    Comp#  Name                 Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries                                                           
  1 #  260 Debruin, Cameron   18 Athletics Victoria       10.79Q  3.1  1
  1 #  248 Darko, Dominic     19 Athletics Nsw            10.79Q  4.7  2
  3 #  404 Irving, Jacob      19 Athletics Nsw            10.80Q  4.7  2
  4 #  103 Adeniran, Larry    18 Athletics Nsw            10.92Q  3.1  1
  5 #  565 Opoku Mensah, God  18 Athletics Nsw            10.87Q  4.7  2
  6 #  303 Fokas, Mark        18 Athletics Nsw            10.99Q  3.1  1
  7 #  212 Clabburn, Lewis    19 Athletics Nsw            10.95q  4.7  2
  8 #  664 Scheirs, Tristan   19 Athletics Victoria       10.97q  4.7  2
  9 #  107 Ajelara, Gafar     19 Athletics Nsw            11.05q  3.1  1

Women’s 100m

FINALS

Zoe Hobbs NZ Fastest Women won the 100m in a windy 11.42 matching her time in the heats. She finished ahead of Celeste  Mucci and Maddie Coates of Australia. Local favorite Melissa Breen did not join.

Event 3026  Women 20-99 100 Metre Sprint Open 11
========================================================================
    Comp#  Name                 Age Team                Finals  Wind H#
========================================================================
Finals                                                                  
  1 #384 Hobbs, Zoe           22 Internationa             11.42   2.6  1
  2 #531 Mucci, Celeste       20 Athletics Victoria       11.55   2.6  1
  3 #223 Coates, Maddie       22 Athletics Victoria       11.57   2.6  1
  4 #572 Owusu, Nana          20 Athletics Victoria       11.63   2.6  1
  5 #305 Foster, Amy          31 Athletics Qu             11.74   2.6  1
  6 #186 Burkitt, Brittany    24 Athletics Victoria       11.87   2.6  1
  7 #581 Pasternatsky, Laris  28 Athletics Nsw            11.93   2.6  1
  7 #769 Wilson, Livvy        27 Internationa             11.93   0.2  2
  9 #317 Gaffney, Morgan      27 Athletics Tasmania       11.96   0.2  2
 10 #283 Eaton, Olivia        21 Athletics Qu             11.97   2.6  1

 

HEATS

21 Women under 12 seconds. Only 1 Heat had a legit wind reading. Zoe Hobbs NZ top sprinter leads with +0.7 wind in heat 1. Hobbs had a good follow up when she clocked 11.37 at the Sylvia Potts classic on Jan 26. Nearly closing down Michelle Seymour national 100 Record of 11.32 that has stood since 1993 and was set in Melbourne.

Newcomer Nana Owusu was second fastest with 11.48.  Maddie Coates who represented Australia 11.52. Portia Bing also of New Zealand 11.96 qualified through. With 18 qualifying through in total to two Finals A-B.

Event 3006  Women 20-99 100 Metre Sprint Open 11
========================================================================
    Comp#  Name                 Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries                                                           
  1 #  384 Hobbs, Zoe         22 Internationa             11.42Q  0.7  1
  2 #  572 Owusu, Nana        20 Athletics Victoria       11.48Q  3.5  2
  3 #  305 Foster, Amy        31 Athletics Qu             11.58Q  3.7  5
  4 #  531 Mucci, Celeste     20 Athletics Victoria       11.69Q  2.6  4
  5 #  189 Byrne, Christine   20 Athletics Victoria       11.91Q  1.6  3
  6 #  223 Coates, Maddie     22 Athletics Victoria       11.52Q  3.5  2
  7 #  186 Burkitt, Brittany  24 Athletics Victoria       11.59Q  3.7  5
  8 #  283 Eaton, Olivia      21 Athletics Qu             11.74Q  0.7  1
  9 #  581 Pasternatsky, Lar  28 Athletics Nsw            11.84Q  2.6  4
 10 #  757 Whittaker, Ashlei  26 Athletics Victoria       11.92Q  1.6  3
 11 #  707 Taddeo, Abbie      25 Athletics Nsw            11.64Q  3.5  2
 12 #  769 Wilson, Livvy      27 Internationa             11.72Q  3.7  5
 13 #  613 Power, Stephanie   26 Athletics Nsw            11.90Q  2.6  4
 13 #  286 Edwards, Kristie   19 Athletics Nsw            11.90Q  0.7  1
 15 #  167 Bing, Portia       26 Internationa             11.96Q  1.6  3
 16 #  754 Wearne, Christine  32 Athletics Nsw            11.93q  2.6  4
 17 #  371 Hedding, Elizabet  23 Athletics Victoria       11.94q  2.6  4
 18 #  317 Gaffney, Morgan    27 Athletics Tasmania       11.95q  3.7  5
 19 #  206 Chambers, Kiara    29 Athletics Tasmania       11.98   3.5  2
 19 #  708 Tafunai, Symone    21 Internationa             11.98   3.5  2
 21 #  207 Chapman, Abby      30 Athletics Tasmania       11.99   0.7  1
Event 3008  Women 18-19 100 Metre Sprint Under 20 11
========================================================================
    Comp#  Name                 Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries                                                           
  1 #  393 Hotten, Tamara     19 Woden Athlet             11.79Q  3.2  2
  2 #  621 Quirk, Monique     18 Athletics Nsw            11.88Q  4.5  1
Event 3012  Women 14-15 100 Metre Sprint Under 16 11
========================================================================
    Comp#  Name                 Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries                                                           
  1 #  104 Adeniran, Shola    15 Athletics Nsw            12.43Q  1.9  1
  2 #  702 Stoilova, Aleksan  14 Athletics Nsw            12.45Q  1.5  2
  3 #  589 Percival, Lauren   15 Athletics Nsw            12.58Q  1.9  1
  4 #  165 Bennetts, Alesha   14 Athletics Nsw            12.69Q  1.5  2
  5 #  146 Barnard, Chantell  14 Athletics Nsw            12.68Q  1.9  1
  6 #  547 Nicholson, Charlo  15 Woden Athlet             12.97Q  1.5  2
Event 4032  Men 20-99 Long Jump Open 11
=====================================================================
    Comp#  Name                 Age Team                Finals  Wind
=====================================================================
Finals                                                               
  1 #642 Roper, Darcy         21 Athletics Victoria       8.20m   2.1
     7.81m(3.5) 7.73m(0.5) 7.82m(2.4) FOUL(2.2) 7.99m(3.7) 8.20m(2.1)
  2 #686 Smith, Henry         23 Athletics Victoria       8.06m   1.4
     6.47m(2.2) 7.74m(3.8) 7.76m(1.1) FOUL(2.7) PASS      8.06m(1.4) 
  3 #527 Mitrevski, Christop  23 Athletics Victoria       7.70m   2.3
     7.50m(1.6) 7.59m(3.9) FOUL(3.0) 7.70m(2.3) 7.54m(4.8) FOUL(2.4)
Event 4030  Men 20-99 Javelin Throw Op - 800gm AAS08
===============================================================
    Name                     Age Team                    Finals
===============================================================
Finals                                                         
  1 Peacock, Hamish           29 Athletics Tasmania      76.95m
      76.95m  76.63m  72.77m  73.86m  73.54m  76.69m
Event 1013  Women 20-99 800 Metre Run Open 11
===================================================================
    Comp#  Name                 Age Team                Finals  H#
===================================================================
Finals                                                             
  1 #  169 Bisset, Catriona   25 Athletics Victoria     2:05.57   1
  2 #  354 Hancock - Cameron  17 Athletics Nsw          2:07.08   1
  3 #  722 Thornton-Bott, Is  21 Athletics Nsw          2:08.34   1
  4 #    7 Small, Keely       18 Weston Creek           2:08.86   1
  5 #  173 Blakey, Molly      22 Athletics Victoria     2:09.00   1
  6 #  481 Maccagnini, Gigi   17 Athletics Victoria     2:09.22   1
  7 #  659 Sanford, Ellie     22 Athletics Victoria     2:09.72   1
  8 #  101 Abood, Elise       27 Athletics Nsw          2:10.77   2
  9 #  552 Norton, Briony     20 Athletics Nsw          2:11.75   2
Event 1005  Women 20-99 400 Metre Hurdles Op - 76.2cm AAS03
===================================================================
    Comp#  Name                 Age Team                Finals  H#
===================================================================
Finals                                                             
  1 #   13 Wells, Lauren      31 North Canber             55.47   1
  2 #  167 Bing, Portia       26 Internationa             56.60   1
  3 #  440 Klein, Sara        25 Athletics Nsw            57.06   1
  4 #  237 Cowie, Genevieve   24 Athletics Nsw            57.18   1
Event 1023  Women 18-19 800 Metre Run Under 20 11
===============================================================
    Comp#  Name                 Age Team                Finals
===============================================================
Finals                                                         
  1 #  264 Dess, Klara        19 Athletics Victoria     2:10.52
Event 1021  Women 16-17 800 Metre Run Under 18 11
===============================================================
    Comp#  Name                 Age Team                Finals
===============================================================
Finals                                                         
  1 #  190 Cadden, Hannah     16 North Canber           2:15.17

Event 4008 Women 16-17 Long Jump Under 18 11 ===================================================================== Comp# Name Age Team Finals Wind ===================================================================== Finals 1 # 216 Clark, Tomysha 17 Athletics Nsw 5.83m 2.1 4.30m(1.7) 5.36m(0.9) FOUL(2.5) 5.44m(+0.0) 5.67m(3.8) 5.83m(2.1)


400M FINALS

Mens 400 Final ACT Champs

Alex Beck over National 400 Champion Murray Goodwin. 46.89 to 47.23. Goodwin beat Malaysian Russel Taib two weeks ago in the 400 on the Gold Coast. Youngsters Tyler Gunn, Jordan Sarmento, Mason Cohen and Liam Procaccino no match for the 2 veterans at the front.

Event 3015  Men 20-99 400 Metre Sprint Open 11
===================================================================           
    Comp#  Name                 Age Team                Finals  H#           
===================================================================           
Finals                                                                        
  1 #157 Beck, Alex           27 Athletics Qu             46.89   1           
  2 #331 Goodwin, Murray      32 Athletics Qu             47.23   1           
  3 #344 Gunn, Tyler          20 Athletics Nsw            47.31   1           
  4 #661 Sarmento, Jordan     23 Athletics Nsw            47.57   1           
  5 #226 Cohen, Mason         23 Athletics Nsw            47.92   1           
  6 #616 Procaccino, Liam     22 Athletics Victoria       48.06   1           
  7 #236 Coumaros, Conrad     24 Athletics Victoria       48.15   1           
  7 #419 Johns, Will          25 Athletics Victoria       48.15   2           
  9 #444 Kopp, Adam           20 Athletics We             48.27   1           
 10 #539 Murrant, Harvey      20 Athletics Victoria       48.51   2           
 11 #164 Beltrame, Michael    28 Athletics Victoria       48.65   2           
 12 #485 Major, Luke          25 Athletics Victoria       48.73   2           
 12 #505 McGown, Riley        23 Woden Athlet             48.73   3           
 14 #301 Fitzsimmons, Sean    24 Athletics Nsw            48.79   2           
 15 #733 Tsotsos, Michael     20 Athletics Victoria       49.08   3           
 16 #593 Perrott, Jye         21 Athletics Nsw            49.10   2           
 17 #591 Perdrisat, Joshua    20 Athletics Victoria       49.22   2           
 18 #145 Barmby, Jayden       24 Athletics Victoria       49.23   3           
 19 #524 Minz, Daniel         20 Athletics Victoria       49.32   3           
 20 #315 Furminger, Corey     23 Athletics Nsw            49.71   3           
 21 #596 Pettigrew, Alex      27 Athletics Nsw            49.78   3           
 22 #647 Roubin, Harrison     24 Athletics Victoria       49.93   3

Womens

32 Women under 1:00. Commonwealth Youth Games Champion Bendere Oboya Australias Top Junior won in 53.62. From Veteran Angeline Blackburn and upcoming Ellie Beer. Georgia Hulls of NZfinishes 9th in 55.71.

Event 3016  Women 20-99 400 Metre Sprint Open 11
===================================================================
    Comp#  Name                 Age Team                Finals  H#
===================================================================
Finals                                                             
  1 #555 Oboya, Bendere       19 Athletics Nsw            53.62   1
  2 #170 Blackburn, Angeline  30 South Canber             53.97   1
  3 #159 Beer, Ellie          16 Athletics Qu             54.03   1
  4 #196 Carli, Sarah         25 Athletics Nsw            54.99   1
  5 #293 Ferrier, Caitlyn     17 Athletics Nsw            55.19   1
  6 #343 Gulli-Nance, Jess    31 Athletics Victoria       55.27   2
  7 #440 Klein, Sara          25 Athletics Nsw            55.60   2
  8 #716 Thomas, Carley       19 Athletics Nsw            55.63   1
  9 #398 Hulls, Georgia       20 Internationa             55.71   2
 10 #397 Hubbard, Kendra      30 Athletics Victoria       55.83   1
 11 #347 Halmy, Bethany       24 Athletics Nsw            55.90   2
 12 #714 Tennekoon, Jemima    22 Athletics Qu             56.09   2
 13 #694 Stafford, Jess       24 Athletics Nsw            56.27   1
 14 #139 Banner, Caitlin      20 Athletics Qu             56.40   3
 15 #169 Bisset, Catriona     25 Athletics Victoria       56.52   3
 16 #563 Olsen, Samantha      19 Athletics Victoria       56.66   3
 17 #369 Hawks, Caitlin       23 Athletics Victoria       56.87   3
 18 #497 McAdam, Lauren       32 Athletics Qu             56.88   3
 19 #154 Bayes, Lily          20 Athletics Victoria       56.93   2
 20 #660 Sardelich, Danica    26 Athletics Nsw            57.22   2
 21 #481 Maccagnini, Gigi     17 Athletics Victoria       58.40   2
 22 #586 Pedder, Amy          29 Athletics Tasmania       58.42   3
 23 #206 Chambers, Kiara      29 Athletics Tasmania       58.51   4
 24 #391 Horrobin, Ashleigh   31 Athletics Victoria      J58.51   4
 25 #511 McLean, Emily        26 Athletics Victoria       58.66   4
 26 #493 Mate, Brodee         21 Athletics Nsw            59.06   4
 27 #504 McGovern, Sophie     20 Athletics Nsw            59.24   4
 28 #659 Sanford, Ellie       22 Athletics Victoria       59.48   3
 29 #232 Conteh, Mariama Kha  22 Athletics Nsw            59.51   5
 30 #203 Castle, Lillian      22 Athletics Qu             59.92   4\


Jennifer Suhr breaks own indoor world record in Pole Vault

Jennifer Suhr
Jennifer Suhr

Olympic pole vault champion Jenn Suhr added a centimetre to her own world indoor record* when she cleared 5.03m at the Golden Eagle Multi and Invitational in Brockport, New York state, on Saturday (30).

Her previous world indoor record of 5.02m came in Albuquerque on 2 March 2013.

Suhr jumped her opening height of 4.60m on her second attempt, 4.82m with her first jump and then cleared the world indoor record height with her third effort.

“You just don’t see people break world records at small meets,” Rick Suhr, the vaulter’s coach and husband, told local reporters. “But she’s capable of that. She’s posted big marks, just huge marks all year. That’s a huge, huge jump.”

READ FULL ARTICLE

 

PLEASE SHARE THIS ARTICLE


 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Show Buttons
Hide Buttons
Wordpress content guard powered by JaspreetChahal.org